Notaris eKW - testy

Utworzono: środa, 24, luty 2016 Poprawiono: czwartek, 17, marzec 2016

INFORMACJA - ELEKTRONICZNE KSIĘGI WIECZYSTE - OPROGRAMOWANIE TESTOWE UDOSTĘPNIONE PRZEZ MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało testowy system eKW, w którym każdy notariusz może składać elektroniczne wnioski WK bez konsekwencji prawnych. System ten dostępny będzie przez najbliższe pół roku, co umożliwi podnoszenie kwalifikacji przez pracowników kancelarii również po 1 kwietnia br.


POBIERZ BEZPŁATNY MODUŁ EDUKACYJNY Notaris eKW na swój komputer
http://notariat.pl/index.php?option=com_rsform&formId=23

Aby skorzystać z testowego systemu eKW przygotowanego przez MS notariusz musi posiadać:

  • komputer podłączony do Internetu spełniający wymagania techniczne opisane w instrukcji instalacji certyfikatu dostępowego eKW (Instrukcja nr 1),
  • specjalny, imienny certyfikat dostępowy wydany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz hasło do tego certyfikatu,
  • kwalifikowany podpis elektroniczny (ten sam, który jest używany na potrzeby GIIF).

W okresie testowym możliwa jest również praca bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego notariusza, co ułatwi edukację pracownikom kancelarii, jednak w systemie docelowym (po 1. kwietnia br.) użycie kwalifikowanego podpisu elektronicznego notariusza będzie obligatoryjne.

W systemie przyjęto założenie, że certyfikaty dostępowe posiadają tylko notariusze. W momencie ustanawiania zastępstwa notariusz powinien udostępnić swój certyfikat dostępowy ustanowionemu zastępcy (notariuszowi emerytowanemu, zastępcy notarialnemu czy asesorowi), natomiast zastępca powinien posiadać swój kwalifikowany podpis elektroniczny.

Przygotowany przez Ministerstwo system ma, ze względów bezpieczeństwa, dość wysokie wymagania, dlatego przed rozpoczęciem pracy prawdopodobnie konieczny będzie kontakt z informatykiem kancelarii w celu wgrania odpowiednich komponentów, aktualizacji systemowych oraz instalacji certyfikatu dostępowego (zgodnie z Instrukcją nr 1 oraz komunikatami pojawiającymi się po pierwszym zalogowaniu do systemu).

Zarówno w systemie testowym, jak i w docelowym przyjęta została zasada, że w danej chwili notariusz może korzystać tylko z jednego komputera. Zalogowanie do systemu z innego komputera będzie możliwe dopiero po zakończeniu pracy na pierwszym komputerze.

Testowy system EKW nie jest połączony z rzeczywistą bazą ksiąg wieczystych. Jego zadaniem jest tylko umożliwienie zapoznania się notariuszy z procesem składania wniosków elektronicznych.
W systemie testowym założonych jest 20 przykładowych ksiąg wieczystych (i tylko z tych ksiąg można korzystać), a w trakcie testów należy zawsze wybierać sąd DIRN (inne sądy nie są obsługiwane).

W systemie testowym proces składania wniosku kończy się w momencie złożenia przez notariusza podpisu elektronicznego co skutkuje przyjęciem wniosku i nadaniem mu przez system potwierdzenia w Repertorium C (centralnym repertorium wniosków prowadzonym przez system EKW). Ze względu na powyższe ograniczenia, w systemie testowym, wniosek o założenie księgi wieczystej zostanie przyjęty, jednak nowa księga nie zostanie założona.


TESTOWY SYSTEM EKW DOSTĘPNY JEST POD ADRESEM:
https://branzowa-test-ekw.ms.gov.pl/eukw_branz/menu.do


Ponieważ system został opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dlatego w przypadku pytań lub trudności technicznych należy kontaktować się bezpośrednio z infolinią Ministerstwa:


POMOC TECHNICZNA
tel.: (71) 748-96-00 wewn. 6 a następnie 1, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 

Dokumenty do pobrania:


IMIENNY CERTYFIKAT DO TESTOWEGO SYSTEMU eKW NALEŻY POBRAĆ ZE STRONY POD ADRESEM:
http://formularze.rejestry.net.pl/

 

Zobacz również Pomoc Notaris eKW